90 van 17 km) zijn de torens direct dus zonder gebruik van een heliotroop zichtbaar. Ook voor de meting op het Noordwestelijke drie- hoekspunt, waarvoor de vuurtoren van de oude haven van Batavia werd gekozen, was geen bebouwing noodig, daar op de omloop het instrument op statief kon worden opgesteld. Hoewel ook het Noord Oostelijke driehoekspunt van het net zich op een ge bouw bevindt het is n.l. verzekerd door een ijzeren boutje in een lagen pilaar op het dak van het station der Staatsspoor te Tg. Priok was hier bebouwing wel noodzakelijk, doordat een hooger dakgedeelte direct zicht vanaf pilaar- of statiefhoogte belette. Boven den pilaar is gebouwd een drie meter hooge vierzijdige pyramide (zonder as) met onafhankelijk daarvan een loopsteiger, beide geheel opgetrokken van bamboe. Na optische projectie van het centrum in het bovenvlak van de pyramide, kon hier centrisch worden gemeten. Het Westelijkste driehoekspunt „Pesing" valt, even als het Oostelijkste „Tjakoeng", samen met een quartair punt van den Topografischen Dienst. De meting kon worden uitgevoerd op de bij dat punt aanwezige permanente militaire verkennings toren. Ook voor verschillende andere triangulatie- pumten (behalve de reeds genoemde primaire, nog één van de secundaire, twee tertiaire en één van de quartaire punten) is een dankbaar gebruik gemaakt van dergelijke torens. Ze bestaan uit een eenvoudige ijzeren of houten constructie in den vorm van een afgeknotte vierzijdige pyramide, welke boven over gaat in een gedeeltelijk afgesloten ruimte, al of niet vajn een dak voorzien. Het instrument kan in die ruimte worden opgesteld en wanneer geen dak aan wezig is dat het zonlicht zou onderscheppen dan kan.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 4