95 Daar bij het werken met bamboe materiaal schroeven of spijkers niet kunnen worden toegepast is voor alle verbindingen getaand touw gebruikt. Een van de stevigste en meest toege paste verbindingen van twee onderling loodrechte bamboestijlen A en B ziet men geschetst in fig. 3. De reden, waarom de constructie iin bamboe werd uitgevoerd, behoeft wel weinig toelich ting: het gebruikte materiaal is in de nabijheid bij handelaren te verkrijgen, het is licht, dus gemakkelijk te vervoeren (ev. ook in zwaar terrein) en te verwerken en last not least: goedkoop. Meer gedetailleerde gegevens betreffende den bouw en de kosten treft men aan in de staatjes op blz. 102. Men houde bij de beoordeeling van deze cijfers echter rekening met de omstandigheid dat de pijlers op de primaire stations moesten worden geconstrueerd in den tijd, dat de gebouwen voor den Pasar Gambir in aanbouw waren; dus toen door de verhoogde vraag naar bamboe de prijzen vrij sterk gestegen waren. Slechts een tweede orde-punt („Pasar-Ikan") kon op een gebouw worden gekozen (n. 1. op den ouden uitkijktoren van de haven vain Batavia), een ander („Doeri") op een der militaire verkenningstorens, die in het voorgaande reeds werden beschreven. Voor de overige zeven secundaire stations werd een interes sante constructie gebezigdde boom/pijler. Feitelijk is de boompijler een vereenvoudigd type standpijler; bij den laatsten wordt de centrale as, welke tot den grond reikt, ingebouwd in een pyramide, zooals bij den „Hangepfeiler" (zie boven), bij den De secundaire stations.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 9