8 granthouders, geen moeilijkheid bij de invoering der grantbelasting kunnen ontstaan. Stelt men verder 'het beding, dat de belasting half jaarlijks dient te worden voldaan, terwijl bij over dracht steeds het biljet gekwiteerd tot het laatste semester moet worden overgelegd, zoo zal men hier mede een middel gevonden hebben tot tijdige betaling der belasting. Verdere achterstalligheid worde op ge lijke wijze achterhaald als bij de verpondingsbelasting. Men zou hierbij nog de hulp kunnen inroepen der betrokken Controleurs, terwijl voorzoover betreft de perceelen, die bij de gemeenten in registratie zijn, de verplichting zou kunnen worden opgelegd b.v. ieder halfjaar staten van overdracht in te dienen bij het betrokken belastingkantoor. Met het bovenstaande heb ik gemeend een denk beeld te geven hoe men tot invoering van een grant belasting zou kunnen overgaan zonder de verpondings ordonnantie hierop van toepassing te verklaren. Het verdient m. i. aanbeveling dit idee nader in overweging te nemen. D. Eenschooten. HERKADASTREERING VAN BUITENZORG. 8. De gelijktijdige vereffening van het geheele kranssysteem zou een ontzaggelijk werk beteekenen, zulks zou gepaard moeten gaan met 175 normaal vergelijkingen. Om de berekening een minder gecom pliceerd karakter te geven, werd besloten de veref fening eerst in 8 groepen te doen plaats hebben. Dit was trouwens bij de keuze der astronomische richtingen en basislijnen voorop gesteld (zie het slot van 3, waarin melding wordt gemaakt van 8 ba sismetingen en 8 astronomische azimuthsbepalingen)

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 10