2 Wij dienen dan ook een anderen weg in te slaan. En daarbij wensch ik v.n. het oog te houden op een geleidelijke afschaffing van het recht. Dit kan alleen geschieden door conversie in een zuiver zakelijk recht, waarvoor de gelegenheid is opengesteld bij Staatsblad 1915 No. 474. Immers bij dit Staatsblad (in wezen een koninklijk besluit en daarom van zeer groote waarde) werd voorgoed beslist, dat de inlandsche zelfbesturen aan personen, op wie het B. W. toepas sing is, grondrechten mochten verleenen, die in aard en omvang gelijk zouden zijn aan het overeenkomstig aangeduide, volgens het B. W. te verkrijgen zakelijk recht, terwijl verder bepaald werd, dat zulk een recht inderdaad een B. W.-zakelijk recht werd, zoo dra inschrijving in de openbare registers plaatshad. Zonder ons nu te verdiepen in de juridische bezwaren, die hiertegen zijn aangevoerd en die tenslotte in de praktijk van geen belang bleken te zijn, is dus de gang van zaken deze aanvankelijk wordt een inlandsch zakelijk recht ver leend, dat tengevolge van de inschrijving in de open bare registers, waartoe in het besluit van verleening de verplichting wordt gesteld, ipso facto een westersch zakelijk recht wordt. Terloops zij opgemerkt, dat zoo'n inlandsch zakelijk recht onderworpen is aan de goedkeuring van het H.G.B. welke goedkeuring dus worden als een bepaald beding ten bestaanbaarheid van het recht. In de praktijk komt het echter hoogst zelden voor, dat deze goedkeuring hieraan wordt onthouden. Wat evenwel van zeer veel belang moet worden geacht, is de vraag, wanneer het opstalrecht als zoodanig ontstaat. De besluiten van de Zelfbesturen ter S.O.K. spreken hiervan doorgaans niet. Wel wordt beschouwd mag aanzien van de Hoofd Qew. Bestuur.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 4