5 waarbij te Medan eveneens gerekend dienen te worden de delimaatschappij-grants (Zie blz. 134 t/m 149; Uitgave Landsdrukkerij 1927). Om hiertoe te kunnen overgaan, werd voorgesteld de verpondingsordonnantie aan te vullen met de bepa ling, dat voor de toepassing ten aanzien van de grant- rechten deze rechten beschouwd zouden worden als rechten van opstal (7e titel 2e boek B.W.) Het komt mij voor, dat het beter zou zijn bij de in voering van een grantbelasting zich niet te zeer te verdiepen in den aard van het recht. Elke uitspraak dienaangaande geeft aanleiding tot strijd en van de zijde der granthouders zal niets ongemoeid gelaten worden om een zoodanige interpretatie hiervan te ge ven, dat de motieven tot invoering van een dergelijke belasting zouden verzwakken. Beter is het dunkt mij te beweren, dat grantrechten in de praktijk een over wegend onroerend karakter hebben en alleen op grond hiervan het billijk is evenals voor zakelijke rechten op onroerende goederen een bizondere belasting in den vorm van een grantbelasting te heffen. Op grond waarvan kan men motiveeren dat grant rechten een uitgesproken onroerend karakter hebben? Men zou hiervoor kunnen wijzen op den levendigen handel die in deze rechten wordt gedreven zonder voorkennis van het Zelfbestuur, tenminste voorzoover betreft de controleursgrants. Onder controleursgrants worden in dit verband ook gerekend de te Medan bestaande z.g. delimaatschappijgrants. Alleen te Medan met naar schatting ruim 50% van alle grantrechten ter Oostkust hebben jaarlijksch 1000 overgangen plaats op een totaal van 3800 grants. Hiertoe mag men 3000 controleursgrants rekenen. Nu zijn deze overgangen niet alle zuivere overdrachten van het recht. Vele daarvan zouden bij zakelijke rechten hypotheekvestigingen genoemd wor-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 7