7 grantrechten niet even waardevolimmers het recht is niet op de zelfde wijze vastgelegd (inschrijving in de openbare registers ter griffie Van den Raad van Justitie ontbreekt), terwijl evenmin hypotheken ge vestigd kunnen worden, maar men heeft in de prak tijk, zooals hierboven nader werd uitgelegd, hiervoor een passende uitweg gevonden. 2e. uit een oogpunt van fiscalen aard. Door de invoering van een z.g. grantbelasting heeft de Re geering een nieuwe bron van inkomsten gekregen. De opbrengst hiervan is niet gering te schatten. Immers de grants liggen voornamelijk op de meest waardevolle plaatsen (handelscentra zooals Chinee- sc'he wijken) van nederzettingen, hetgeen verklaar baar is, daar hier het allereerst behoefte werd gevoeld ter verkrijging van een soort grondrecht. 3e. om indirect maatregelen te treffen, die leiden tot geleidelijke afschaffing van het recht. Het is nu eenmaal een bekend feit, dat grantrechten niet in alle opzichten voldoen aan de eischen van den modernen tijd. Bij zekerheidsstellingen is men gedwongen alle slinksche wegen te bewandelen om in de praktijk, zij het slechts gebrekkig, te kunnen voldoen. Alle maat regelen die, met respecteering van deze rechten, geno men kunnen worden, dienen toegejuicht. Tenslotte zij opgemerkt dat voor het invoeren van een grantbelasting alleen in aanmerking dienen te komen de grants toebehoorende aan niet-zelfbestuurs- onderhoorigen, met name de z. g. controleursgrants (c. q. delimaatschappij-grants). Een belasting op sul- tansgrants zou niet mogelijk zijn, aangezien hiermede inmenging met interne bestuursaangelegenheden der Zelfbesturen zou plaats hebben. Daar de controleursgrants alle geregistreerd zijn ten kantore van den controleur (c. q. betrokken gemeente) zal ook, wat betreft het onderzoek naar de namen der

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 9