38 loopige controle H X A c. Met het zoo ver- (A h) kregen azimuth P, van de lijn bepaalt men het gemiddelde zonsazimuth voor de volgende serie metingen door: Waar bij I, 1/2 d' positief, bij IV negatief gerekend moet worden en in beide gevallen ten naaste bij aan elkander gelijk zijn, heeft men hier dus geen rekening te houden met de herleiding op zons-middelpunt. De fouten, die door bovenbedoelde controle-formule naar voren komen, zijn: A. in den tijd; Kleine fouten in de tijdsaflezing mogen van weinig belang zijn; die van één minuut zijn gemakkelijk te her stellen, daar 1 tijdminuut overeenkomt met 15 hoogte minuten. Opgemerkt zij, dat deze laatste vergissing veelal gemaakt wordt bij een stand van de secundewijzer on geveer op 60, daar bij de meeste uurwerken een overeenstemming tusschen minuut- en secundewijzer moeilijk te bewerkstelligen is. Daarbij komt nog, dat gewoonlijk de koelie de secunden aftelt en de mantri daarna de minuten en het uur afleest. B. in de hoogte Fouten van een of meer graden vallen dadelijk op. Fouten ter waarde van een randdeel d.i. voor de verti cale rand 20' komen niet zelden voor. In gevallen de theodoliet tevens ingericht is voor af stand-meter kan zulks aanleiding geven tot een fout, doordat het zonsbeeld in aanraking wordt gebracht met een der afstandsdraden. De waarde van een hoek tusschen middendraad en een afstandsdraad in de meeste ge vallen te stellen op 1/200 p is 17 a 18 minuten; dus deze fout is lastig te onderscheiden van een tijdfout van 1 minuut of van bovenbedoelde 20' fout. P Afl. (Punt Zon)j -i- Afl. (Punt Zon) iy gem -

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 11