57 methode (II) kan worden toegepast. Uit e.e.a. neemt schrijver dezes de vrijheid de volgende twee conclusies te mogen neerschrijven, welke conclusies hier in de gebiedende wijs worden weergegeven, met de opmerking, dat de imperatieve bedoeling dezelfde is, als somtijds in pakkende" reclame-leuzen wordt aangetroffen, zooals b.v. in „Eet meer brood", „Woont te Hilversum" etc.: Ie Gebruik voor elke dubbele waterpassing, welke opgevat kan worden als een combinatie van twee afzonderlijke (geheel foutlooze, voorzoover het nulpuntsfouten betreft) enkele waterpassingen, steeds methode (I). 2e Pas voor dubbele waterpassingen van een poly- goonnet, waarvan de verzekerde punten op normale slaglengte (=t 150 m) van elkander zijn gelegen, steeds methode (II) toe, met inacht neming van de onder Ha beschreven werkwijze. A. H. O. Bos. Door de Redactie daartoe in de gelegenheid gesteld, zou ik gaarne het volgende aan het bovenstaande artikel toevoegen. Bij het doorlezen van de drukproef trof het mij ook, dat door de heer B. becriticeerde alinea niet uitmuntte door duidelijkheid. Waren de woorden: „Dit systeem is natuurlijk tot en met: verwaarloosd kunnen worden", weggelaten, dan was bovenstaand artikel vermoedelijk in de pen gebleven. Het is evenwel onjuist te spreken van twee systemen I en II of een vermenging daarvan, welke een ideale werk wijze te noemen zou zijn. Einddoel was bij deze water passing de hoogte van alle punten te leeren kennen. Dit kan men bereiken door: 1. met één baak te meten, om aldus de invloed van de nulpuntsfouten te ontloopen. Dit systeem moet na-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 30