32 De commissies van grondonderzoek werden hier ingesteld bij Stbl. 1866 No. 25 t.v.v. Stbl. 1863 No. 90. Er is geen twijfel mogelijk, of deze regeling geldt alleen voor het rechtstreeks bestuurd gebied (laatst genoemd staatsblad spreekt uitdrukkelijk van ,,gou- vernementsgrond") De cpstalregeling in de zelfbesturende landschap pen, vastgelegd in Stbl. 1915 No. 474 en de Bijbl. 8571, 8711, 9154, en 12640, (uitgifte van eigendom kan blijkens eerstgenoemd bijblad slechts in bijzondere gevallen plaats hebben) geeft geen bepalingen, waar bij een zoodanige commissie in het leven wordt geroepen Evenwel kan deze altijd door het betrokken Hoofd van Gewestelijk Bestuur ingesteld worden. Op blz. 35 van de Agrarische regelingen in de zelfbesturende landschappen in de gewesten buiten Java en Madoera" staat ,,Voor de verkrijging van eenig grondrecht zal in „zelfbestuursgebied dezelfde weg zijn te volgen, die ,,voor de verkrijging van grondrechten in het algemeen ,,in rechtstreeks bestuurd gebied is voorgeschreven". En op blz. 38: ,,Hoe het zelfbestuur de binnengekomen aanvragen „wenscht te onderzoeken, blijft, behoudens te dien aanzien door het H. G. B. gegeven voorschriften, aan ,,die autoriteit zelve overgelaten. Het H. G. B. dat zijn „goedkeuring heeft te verleenen op de voorgenomen „uitgifte, zal zich hebben te overtuigen, dat de ter „zake door het Gouvernement vastgestelde regelingen „behoorlijk zijn nagekomen, zoo b.v. die omtrent de „aan eventueele Inlandsche bezitters uit te keeren „schadevergoeding ter zake van prijsgeving hunner „rechten." De sub 6 van Bijbl. 8571 bedoelde commissie heeft slechts be moeienis met de taxatie voorde vaststelling der jaarl ijksche vergoeding.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 5