33 Hieruit blijkt dus, dat het H. G. B. een onderzoek moet verrichten, analoog aan dat voorgeschreven in het direct bestuurd gebied en het is natuurlijk waarschijnlijk, dat eveneens in analogie met de in rechtstreeks bestuurd gebied gevolgde procedure, een commissie wordt benoemd. Te Pontianak b.v. is dezelfde commissie, aan welke het onderzoek van grondaanvragen in het rechtstreeks bestuurd gebied is opgedragen, tevens belast met het onderzoek naar de vatbaarheid tot uitgifte in opstal van de landschaps- gronden. Of de circulaire van den Directeur B. B. ook voor opstal op landschapsgronden geldt, is dus afhankelijk van de vraag, of voor het onderzoek van deze grond aanvragen een commissie wordt benoemd. De circu laire zelf immers spreekt uitsluitend over: ,,de commissien van grondonderzoek'', zonder meer. Be staat een dergelijke commissie, zoo zal zij zich ook moeten houden aan het in deze circulaire voorge- schrevene. b. Erfpacht. Hiervoor zijn commissies van grondonderzoek in gesteld. 1. Op Java en Madoera bij Stbl. 1904 No. 304. 2. Voor het direct bestuurd gebied in de buitenge westen bij Stbl. 1911 No. 265. 3. Voor de zelfbesturende gebieden bij Stbl. 1919 No. 61. Voor erfpacht geldt de circulaire dus in alle ge vallen. II. M. i. bestaan er belangrijke bezwaren tegen de regeling van deze aangelegenheid bij circulaire van den Dir. B. B. Het is voorgekomen, dat de commissieleden hun werk verrichtten zonder van het bestaan dezer circu-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 6