72 In Zelfbestuursgebied wordt dan opnieuw een verzoek om afstand ingediend en na alle stadia weer doorloopen te hebben, komt eindelijk het besluit van afstand weer af (Zoo gaat het tenminste ter Oostkust). In rechtstreeks bestuurd gebied kan volstaan worden met het oude Gouv besluit, waaraan toegevoegd wordt een besluit van het H.G.B. voor verlenging van den termijn van inschrijving. Hieruit blijkt dus dat men in rechtstreeks bestuurd gebied ten koste van alles een tweede grondonderzoek en verdere correspondentie als gevolg van de nieuwe aanvraag liever vermijdt en ook m.i. zeer practisch oplost. Immers on wettige grondoccupatie wordt hierdoor vlugger beëindigd, tenminste als de B.B. ambtenaar actief blijft en den occupant aanspoort inschrijving nu niet te verzuimen. Dat in dit geval de meetbrief ouder is dan vijf jaar is van minder belang, hoofdzaak is dat degene die het ver- lengingsbesluit verzoekt nog steeds zijn oorspronkelijk verkregen (preferentie-)rechten bezit en dus hiervan geen afstand, op welke wijze ook, heeft gedaan. Dit onderzoek is feitelijk te beschouwen als een aanvullend tweede grondonderzoek, waarbij dus de onderwerpelijke circu laire niet wordt gerespecteerd, maar aangezien het De partement hierin niet meer gekend wordt, ontstaan geen moeilijkheden en hangt alles af van de welwillendheid van het H.G.B. Als wij nu maar zorgen den meetbrief niet om een kleinigheid te doen vervallen (trouwens op grond waarvan hebben wij bij onze onvolkomen grensde!imitatie daartoe het recht?), daarentegen steeds de mogelijkheid voor oogen houden, dat hij nog wel eens gebruikt zou kunnen worden. Bovendien mag m.i. wel in overweging genomen worden, dat de aanvrager van zoo'n meetbrief hiervoor toch betaald heeft. Thans willen we eenigszins dieper ingaan op de kwestie of de bewuste circulaire al of niet bindend is ook voor Zelfbestuursgebied. Voor het Zelfbestuursgebied ter Oost-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 10