77 Ik geloof dus nog steeds, dat wij er niet op mogen vertrouwen, dat door de Regeering streng de hand aan bedoelde circulaire wordt gehouden. Temeer geloof ik dit, omdat bv. hier ter plaatse vóór de komst van het kadaster het bestaan der circulaire volkomen onbekend was. Toch zijn voordien honderden aanvragen gouvernementsgrond behandeld en afgedaan en ik heb een sterk vermoeden, dat er ook wel bij zullen zijn geweest, waarvan het com- missioriaal onderzoek veel meer dan 5 jaar na afgifte van den meetbrief plaats vond. Zeer terecht wordt door den Heer Eenschooten naar voren gebracht, dat de aanvrager van zoo'n meetbrief hiervoor toch betaald heeft". Inderdaad, en het is dan ook hoogst onbillijk, als een aanvrager, wanneer buiten zijn schuld een meetbrief vervallen wordt verklaard, de kosten voor een nieuwen meetbrief zou moeten betalen. Wat betreft het verbindend zijn der circulaire voor zelfbestuursgebied, de door den schrijver van voorgaand artikel vermelde argumenten, die daartegen zouden pleiten, zijn inderdaad steekhoudend. Alleen zou ik naar voren willen brengen, dat het feit, dat voor uitgifte van zelfbestuursgrond überhaupt een meetbrief noodig is, op zichzelf toch al een zeer sterke inmenging in zelfbestuurs zaken is en dat een voorschrift over het al of niet geldig zijn van dergelijke meetbrieven dus heel goed opgevat kan worden als zijnde van algemeene strekking. Verder zegt de Heer Eenschooten, dat men ,,voor zelfbestuurs gebied aan het H.G.B. volkomen vrijheid van handelen geeft". Zeker, maar waar het hier gaat om een vraag, die het H.G.B. als zijnde niet deskundig, niet beoordeelen kan, mag men de daarvoor geldende voorschriften in rechtstreeks bestuurd gebied toch wel als verbindend opvatten. Voorts is de Heer Eenschooten van meening, dat het niet mogelijk zal blijken de inschrijving op meetbrieven ouder dan een bepaald aantal jaren te verbieden. Een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 15