92 mers het punt N is door drie of meer richtingen reeds volkomen bepaald en zou na daaruit te zijn berekend op de gewone wijze als aansluitingspunt voor de polygoon kunnen dienen. De hier beschreven vereffening heeft dan alleen zin in het geval, dat de richtingen het punt N te ongunstig insnijden. Men zou dan in de „polygoon met aansluitingsrichtingen" kunnen zien een overgangsvorm tusschen driehoeks- en veelhoeksmeting. Het spreekt overigens vanzelf, dat de toepassing be perkt zal blijven tot uitzonderingsgevallen, waarvoor een groote nauwkeurigheid niet vereischt is en een betrouw bare trigonometrische bepaling van het eindpunt groote bezwaren zou ondervinden. -') R. ROELOFS. UIT DE PRAKTIJK. I. Afstandmeter van Hensoldt. Beschrijving. De afstandmeter bestaat uit een gewoon pentagonaal prisma, waarvan de helft van één van de beide onbedekt gelaten zijvlakken onder een hoek van ongeveer 2° is af geslepen. Deze hoek is in verband met de brekingscoëffi- cient van het glas zoodanig, dat een door dit afgeslepen venster uittredende lichtstraal nq (figuur 2) met de binnenvallende straal hi een hoek van 91° 08' 42" maakt, terwijl de straal ab met de door het niet afgeslepen venster uittredende straal fg een hoek van 90° maakt. 2) Bij de herkadastreering van 'Batavia is de constructie gebezigd voor een polygoon-trek van ongeveer 1.7 k.m. lengte in het moerassig gebied Antjol; in het eindpunt konden zonder groote kosten slechts twee triangulatiepunten zichtbaar gemaakt worden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 30