99 Immers in den laatsten tijd is het een dwingende eisch van efficiency geworden, dat de tijdroovende berekeningen bij het Kadaster, met name de coördinatenberekening van meetpunten, de knooppuntsberekening, de omrekening van planimeterwaarnemingen, de oppervlakteberekening uit coördinaten, de oplossing van normaal vergelijkingen bij een vereffening volgens de methode der kleinste vier kanten enz. enz., zooveel mogelijk gemechaniseerd worden door toepassing van de rekenmachine. Voor het opslaan van de coördinatenverschillen dienen daarbij aan de tafel van Gausz de natuurlijke sinus- en cosinuswaarden ontleend te worden, terwijl voor de oppervlakteberekening uit coördinaten de z.g. Deensche methode*), waarbij uit de gegeven coördinaten geheel met de machine de einduitkomst wordt verkregen, bij zonder vlug tot het eindresultaat leidt. De Facit nu behoort tot de „Odhnersche" vermenig- vuldigmachines, waarbij namelijk de overbrenging van het ingestelde cijfer geschiedt door het z.g. Sprossenrad; een schijf, waarin zich op de halve omtrek negen tanden bevinden, die in hulzen radiaal beweegbaar zijn. Tegen deze schijf ligt een losse instelschijf met een geleibaan, waarin de knoppen van genoemde tanden loopen, zoodat, door het draaien van de instelschijf middels de instelhef- boom, een willekeurig aantal van de negen tanden uit de schijf springt en bij draaing van de slinger het ingestelde cijfer op het correspondeerende cijfer rollet je van het productregister doet overgaan. Het nieuwe model vertoont in twee opzichten een in grijpende verandering. Met deze methode van Elling, „landinspecteur" in Denemarken, nader behandeld in O. Eggert en F. Kol: „Geodatische Rechnungen mittels der Rechenmaschine," 2e druk blz. 76 (zie ook tijdschrift K en L 1931 le afl. blz. 17), kan de oppervlakteberekening uit coördi naten van 20 punten in 5 a 10 minuten geschieden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 37