100 In de eerste plaats is de instelling met de hefboomen, die een nadeel voor vlug werken was, vervangen door een toetsenbord, waarbij, evenals bij de Dalton optelmachine, de nul in het midden is geplaatst, terwijl de instelling direct te controleeren is door een glazen ruitje in de voordekplaat. Na de eerste draaiing van de slinger ver hindert een sperinrichting het aanslaan van verdere cijfers (behalve nullen), tenzij het instelregister schoon gemaakt wordt. Het toetsenbord verhoogt tevens de bruikbaarheid van de machine voor optelling en aftrekking. In de tweede plaats een verandering in de overbrenging. Was bij het oude model het productregister t.o.v. de instelschijven beweegbaar, thans zijn de instelschijven gemonteerd op een slede, die langs een as beweegbaar is, terwijl het productregister blijft staan. De beweging van de slede, plaats voor plaats, geschiedt, evenals vroeger, door middel van twee knoppen aan de linkerzijde van de machine, doch voor de beweging ineens naar de uiterst linksche stand is een „Divisionknop" aangebracht, waar over hieronder meer. De „Decimal Tabulator" van het oude model is dus vervallen. Over de slede is een kap gebouwd, die de geheele machi ne omvat, met glazen ruiten boven de drie registers, het geen het voordeel heeft, dat thans de machine geheel voor stof en vuil gevrijwaard is. Vanzelfsprekend heeft dit type ook de reeds algemeen toegepaste tientallenoverbrenging, hetgeen van belang is cm de z.g. verkorte vermenigvuldiging te kunnen toe passen, waarbij b.v. een getal met negen wordt vermenig vuldigd door twee draaiingen van de slinger en één verschuiving van de slede (10 1). Daar nu zoowel bij heen- als bij terugdraaiing van de slinger een zwart cijfer in het Quotientregister ver schijnt, is een waarschuwingssein aangebracht rechts van het register (rood cirkeltje bij terugdraaien).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 38