101 Tenslotte de capaciteit van de machine'. a. bij vermenigvuldigen beginnen we met de slede in uiterst rechtschen stand, waarbij het eerste cijfer van de vermenigvuldiger op plaats 1 van het quotient- register (maximum 8 cijfers) komt en het maximum aantal van 13 cijfers van het productregister zal dan voor de bij het Kadaster voorkomende berekeningen voldoende blijken (instelregister maximum 9 cijfers). b. bij deeling kunnen we met de „Divisionknop" het deeltal onmiddellijk linksch in de machine plaatsen en indien dit getal weinig cijfers heeft en het resultaat in vele decimalen gevraagd wordt, kunnen we er zooveel nullen bij tikken als noodig is. Tenslotte zij nog vermeld de aanbrenging van een nieuwe komma, die thans doorboord is en öp in plaats van tusschen de rangcijfertjes wordt gezet; de verandering van de vleugels voor het schoonmaken van de registers in lepelvormige hefboomen, welke voor instel- en quotientregister t.o.v. de slinger veel gemak kelijker geplaatst zijn en de plaatsing van een rood merk in het quotientregister, dat de plaats, waar de slede zich bevindt, aangeeft. We zien dus, dat, met behoud van de oorspronkelijke principes, bij de vervaardiging van dit type gestreefd is alle bestaande onvolkomenheden op te heffen, die aanleiding konden geven tot mindere geschiktheid voor bepaalde berekeningen of minder vlug werken. Ongetwijfeld kunnen met deze machine zoo goed als alle rekenkundige bewerkingen, voorkomende in de berekeningen van het Kadaster gemechaniseerd wor den, hetgeen tot aanzienlijke tijds- en energiebesparing kan leiden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 39