66 mij niet bekend. Wel is het een feit, dat naar mijn stellige overtuiging in die commissiën niet steeds de meest ge schikte ambtenaren worden aangewezen. Nu ligt de schuld hiervan niet bij den betrokken inspecteur, maar haar oorzaak moet gezocht worden in het ontbreken van voorschriften dienaangaande. Het is immers bekend, dat de inspecteurs van Financiën zeer gaarne ambtenaren van het Kadaster zouden willen aanwijzen om deel uit te maken van de commissie, doch waar de werkkring van het Kadaster nauwkeurig is omschreven bij Staatsblad 1916 No. 705, zal alleen hiertoe overgegaan kunnen worden als van Regeeringszijde wordt beslist, dat het verzamelen der gegevens voor den ver pondingsaanslag aangemerkt kan worden als te behooren tot de werkzaamheden bedoeld bij II sub e van het zoo juist vermelde staatsblad. Mocht men hiertoe beslissen, dan zijn de voordeelen niet te onderschatten. Ik noem daarbij in de eerste plaats het tot een minimum terugbrengen van het aantal doleanties, hetgeen een werkbesparing geeft die niet gering is. Maar ook geldelijke voordeelen zijn hieraan verbonden. Immers het is een bekend feit, dat het lezen van de kadastrale kaarten, die voor het opsporen der verpondingsperceelen in groote steden en nederzettingen, een onontbeerlijke steun zijn, voor buiten staanders geen gemakkelijke taak is bn dat men licht geneigd is vergissingen te maken. De kadastraal-technische aanduiding door middel van bijpijlingen van alles wat op de kaart voorkomt binnen de grenzen van een perceel, is in feite alleen begrijpelijk voor een kadasterambtenaar. Immers zelfs de bijpijlingen geven niet altijd de juiste grenzen van het verponding s- perceel. Ik verwijs slechts naar het geval, dat de eigenaar van het belendende perceel zijn huis voor een smal ge deelte over zijn grens heeft gebouwd. Waar de kadastrale kaarten de juridische grenzen aangeven, zal deze smalle strook gepijld zijn bij het eerstbedoelde perceel, terwijl

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 4