68 aan te nemen dat men geheel afging op de aanduiding van de kaart. Het verpondingsnummer stond aangegeven op het nog blanco-gedeelte van de kaart en was geschreven tot door het gedeelte waar de eene rij van zes woningen aangeduid stond. Doordat men de bijpijlingen van de andere rij van zes woningen over het hoofd zag, kwam men bij het nagaan van de kaart tot de conclusie, dat op het perceel slechts 6 huizen moesten staan. Men maakte dus hierbij twee ernstige fouten: le. bijpijlingen op de kaart werden genegeerd. 2e. over het hoofd werd gezien, dat het onbebouwde gedeelte van de kaart reeds thans volgebouwd was. Een kleine calculatie van het verlies dat hiermede het Gouvernement bezorgd wordt, volgt hieronder: Over het tijdvak 1928 1932 bedroeg dit verlies (in plaats van 12 werden 6 huizen aangeslagen) op basis van de op 1 Januari 1932 vastgestelde huurwaarden: 5 X X 216.-810.exclusief opcenten en renteverlies. Over het tijdvak 1933 1937 zal dit verlies bedragen eveneens exclusief opcenten en renteverlies: 5 X X 504.1890.in totaal dus 2700.een niet te versmaden post in den tegenwoordigen tijd. Herstel van de gemaakte fout is niet meer mogelijk, aangezien de termijn van 30 dagen na vaststelling van den nieuwen aanslag reeds verstreken is (vide artikel 20 lid 4, juncto artikel 26 lid 2a van de iverpondingsordon- nantie 1928). Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk dat het zeer gewenscht is kadasterambtenaren ambtshalve tot permanente leden van de commissiën tot het verzamelen der gegevens voor den verpondingsaanslag te benoemen. Voorzoover het zijn standplaats betreft, dient de ka dasterambtenaar als actief lid deel der commissie uit te Sedert gewijzigd in dier voege dat ambtshalve herziening van den aanslag niet meer mogelijk is.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 6