70 in de Buitengewesten met een rechtstitel heeft eerst plaats na afkondiging van Stbl. 1915 No. 474) zoodat dus meet brieven ouder dan 5 jaar door de commissie van grond onderzoek niet in behandeling mogen worden genomen, dan na reviseering door den betrokken kadasterambtenaar. Dat met dit voorschrift wel eens de hand wordt gelicht, zooals in het artikel trouwens deor voorbeelden wordt aangehaald, is m.i. zeer begrijpelijk, hoewel niet goed te praten. Allereerst wil ik er op wijzen, dat door ons niet kan worden uitgemaakt, of een meetbrief ouder van 5 jaar nimmer heeft gediend tot onderwerp van een door de commissie in te stellen onderzoek. In de voorbeelden uit het artikel worden wel vermeld de data van indiening van het verzoekschrift van belanghebbende, maar in door snee zal ons Kad. ambtenaren hiervan niets bekend zijn. Stel het geval, dat belanghebbende een verzoekschrift heeft ingediend op 1 Juni 1928 onder overlegging van den meetbrief dd. 31 Maart 1925 No. 126. De commissie van grondonderzoek neemt tijdig de aanvraag in behan deling en dient „met bekwamen spoed" het proces-verbaal Jn bij het H.G.B., die het verder doorzendt. We weten allen dat nu de lijdensgeschiedenis eerst recht begint. Alvorens het besluit van afstand afkomt, moeten bij ver schillende departementen (B.O.W., Oorlog enz.) adviezen ingewonnen worden en de stukken komen opnieuw in handen van de betrokken plaatselijke autoriteiten (archi tect B.O.W., eerstaanwezend genie-officier enz.) om advies terzake uit te brengen. Vooral waar vaak beslist moet worden met het oog op „toekomstige" belangen, kan zoo'n advies lang op zich laten wachten. De mogelijkheid is heelemaal niet uitgesloten, dat b.v. eerst in het jaar 1932 definitief bij Gouv. besluit beschikt kan worden op den afstand. Het gevolg is dat de meetbrief, die alsdan den aanvalligen leeftijd van 7 jaren heeft bereikt, toch tenslotte wordt ingeschreven, zoodat dus blijkt, dat we

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 8