115 regelingseisc'hen gegeven, doch hoe er aan voldaan moet worden, daaromtrent tasten we in het duister. De signalen, die in Indië een typisch karakter dragen, verdienden een uitvoeriger behandeling. Waarom neemt de Dieperink-baak een extra plaatsje in, volgens deskundigen is dat instrument hier te lande toch niet te gebruiken. Bij sommige instrumenten wordt eerst de uitvinder genoemd, met de noodige jaartallen, hetgeen de ver wachtingen omtrent de behandeling slechts in hooge mate doet stijgen. De over de planimeter is kwistig versierd met afbeeldingen; de tekst stelt des te meer te leur. Hoe stelt schrijver zich voor de doode gang in het rolletje te elimineeren, door links en rec'htsomgaande te „polaren", (pag. 135). Eerst de indruk verwekkend dat de rekenmachine in het algemeen beschreven zal worden, bepaalt schrijver zich tenslotte tot één speciaal type nl. de Facit; inderdaad voor Indië het meest gebruikte instrument. Ongeloofelijk klinkt de opmerking, dat de slinger in verbinding staat met het mechanisme in de machine (pag. 143). Voor de theorie van den stangplanimeter wordt verwezen naar Jordan. Waarom geschiedt dat slechts in dit eene geval Het geheele hoofdstuk wemelt van tegenstrijdighe den en m.i. had evengoed volstaan kunnen worden met een opsomming der instrumenten, die bij de verschil lende diensten in Ned. Indië in gebruik zijn. Lof verdient de uitvoerige beschrijving van de be werkingen met rekenmachine en rekenliniaal. Hoofdstuk IV handelt over de triangulatie van lagere orde en wel op vrij uitvoerige wijze met toe lichting middels talrijke formulieren. Hoewel een en ander niet onverdienstelijk is, neemt het niet weg, dat

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 15