119 Het Kadaster is wel erg stiefmoederlijk bedeeld en schijnt in de oogen van een topograaf nu eenmaal een instelling te zijn, waarvan de beteekenis ten zeerste in twijfel dient te worden getrokken. Het verhaaltje over meetbrieven is niet direct af komstig van een deskundige en de gegeven modellen zijn van tempo doeloe. Resumeerende kom ik toe de conclusie dat het ge- heele werk meer den indruk maakt van een verzame ling voorschriften voor den Topografischen Dienst, een handleiding voor den Topograaf in Nederlandsc'h Indië, dan van een handboek der landmeetkunde. Ondanks alles is het werk een bestudeering wel waard, speciaal waar het betreft die gedeelten, waar men zich op half-landmeetkundig' terrein begeeft. Voor iemand, die reeds eenige geodetische kennis bezit is er veel wetenswaardigs uit te halen. C. G. van Huls. UIT DE PRAKTIJK. Lotstabentfernungsmesser, van Zeiss. Door de agente van de firma Zeiss werd ons ter onderzoek afgestaan een Lotstabentfernungsmesser, volgens de prospectus een eenvoudig instrumentje bij uitstek geschikt voor detailmeting. Het toestel bestaat uit een loodstok cardanisch opgehangen in een uittrekbaar metalen statief, een Ter besparing van drukkosten wordt verwezen naar de afbeel dingen op den omslag van het tijdschrift No. 2 van jaargang 1932. Na het gereed komen van dit artikel werd door de firma Zeiss een nieuw model in den handel gebracht (Kipplodis), waarbij de kijker in een vertikaal vlak kan bewegen en de helling tot 2C kan worden afgelezen, waarschijnlijk een goede verbetering. Met dit instrument zijn hier geen proefmetingen verricht.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 19