120 kijker ingericht voor dubbelbeeld afstandmeting met vertikale baken en een dubbelprisma. De lengte der baken is 8 m (baken van 4 m lengte kunnen eveneens geleverd worden) zoodat waar de afstandmeting be rust op breking der lichtstralen om de maximaal te meten lengten varieeren tusschen 60 a 80 m. Het centreeren met behulp van het dubbelprisma geschiedt buitengewoon vlug, de afstandmeting tot in c.m. is zeer eenvoudig. Met dit instrumentje werden metingen verricht te Batavia en te Buitenzorg. Te Batavia werd de werking van het dubbelprisma gecontroleerd met een zeer nauwkeurig uitgezetten rechten hoek; de gevonden verschillen op een afstand van 80 m gaven allen waarden van minder dan 1 c.m., zoodat geconcludeerd werd dat voor detail metingen in vlak terrein dit instrumentje wat betreft de nauwkeurigheid van den rechten hoek aan alle te stellen eischen voldoet. De lengteproefmetingen op de basis Koningsplein leverden goede resultaten op. Van een m.f. berekening- werd afgezien omdat bij deze meting de vereischte minimale routine voor degelijk werk ontbrak en deze meting diende ter concludeering- of metingen te ver richten in geaccidenteerd terrein tot het verkrijgen van een idee omtrent de bruikbaarheid van het toestel voor onzen dienst alsnog zouden worden uitgevoerd. Als gevolg van de verkregen goede resultaten wer den metingen verricht te Buitenzorg. Helaas bleek hier onmiddellijk dat het instrument in een dergelijk terrein niet is te gebruiken doordat reeds bij zeer minimale helling, waarbij nog meet- veermeting kan worden toegepast, geen beeld van de baak wordt verkregen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 20