122 - FEUILLETON! Bij de meting heen en terug van de Roermondsche wielerbaan, constateerde een beëedigde land meter een verschil van 1 m.M. (gelezen in een dagblad.) Een stralende Septemberzon giet zijn late zomer warmte uit over de trillende korenvelden van het kleine Limburgsche dorpje en over den gloeienden- landweg, die zich stoffig aanbuigt tegen de bruin geteerde schutting van de groote Roermondsche wie lerbaan. De loome stilte wordt door niets verbroken het zwakke geratel van een in de verte passeerende trein dringt heel even door. Binnen in het ruime wielerstadion heerscht echter een zenuwachtige druk te timmerlieden loopen fluisterend af en aan, geluid loos worden de gaten geboord, waarin straks de schroeven komen om de vernieuwde planken in de piste vast te klemmen. Eenige officials staan in den beschermenden schaduw van de machtige tribune vol ontzag toe te zien, naar de geheimzinnige verrich tingen van de forsche gedrongen figuur, die hier op het oogenblik koning is en die met kort afgemeten woorden zijn bevelen uitdeelt. Het is de beëedigde landmeter, die hier een meting verricht, een me ting van zoo groot belang, dat straks de uitslag naar alle werelddeelen bekend zal worden gemaakt. De heele baanrondte is reeds een keer gevolgd en thans zal de tweede opmeting' de zoo noodzakelijke controle op de eerst verkregen lengte moeten ople veren. Men heeft het uitgangspunt bereiktBoven den beginstreep, voor het bloote oog onzichtbaar, en aangebracht met een splinternieuw Gilettemesje stelt men de microcoop opde thermometer, door een der De nauwkeurige landmeter.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 22