123 helpers in een verzegeld etui meegedragen, wordt minutieus afgelezen, de toestellen, voor de constante spanning van de meetveer zijn aangebracht en thans is het groote oogenblik genaderd. Met een vorstelijke handbeweging noodigt de groote man de officials uit naderbij te treden en buigt zich dan vol kalme zeker heid over zijn toestel heen. Met een ruk richt hij zich opIs het mogelijk Vlug controleert hij nog eens alle toestellen, doch alles is inderdaad in orde. Wederom tuurt hij door den kijker en dan dringt langzaam de ontzettende waarheid tot de omstanders door: Er is een verschil geconstateerd „Mijne heeren", spreekt de expert hen met een eenigszins onvaste stem toe, „het is ongeloofelijk, doch er is een verschilWaaraan het toegeschreven moet worden kan ik op het oogenblik niet zeggen, maar en hier verharden zijn trekken zich, dat verschil van 1 m.M. zal moeten verdwijnen. Ik meet de heele rondte voor de derde maal Met nog meer zorgvuldigheid dan de beide eerste keeren worden de fijne meettoestellen gehanteerd, de landmeter neemt zelf met eigen handen het werk over van zijn helpers en langzaam nadert hij weder het uitgangspunt, wanneer plotseling een van zijn arbei ders uitroept: „Meneer, we zijn te ver! „Te ver? Maar man, hoe kom je daar bij „Ik weet het zeker meneer, want zooeven heb ik bij de plank met die snee mijn koffieketeltje neergelegd Ontzet staart de landmeter om, dan zakt de groote man gebroken in elkaar. Men heeft gedurende de meting juist die eene plank vernieuwd H. P. E. A. K. N. B. Tot onze groote vreugde kunnen we dit tragische bericht aan vullen met de mededeeling, dat na 's landmeters falen een ander groot man is opgestaan in den persoon van den wielrenner Oscar Egg, die zich ontpopte als een ware micron wellusteling en de baan overmat.... met een duimstok. Het „Egg" van Columbus! Red.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1933 | | pagina 23