22 een eeuw oud, slechts zéér betrekkelijke waarde heeft. b. de nog op het terrein aanwezige terreinvoorwer- pen als paggers, slooten en zelfs muren, slechts op zéér goede gronden als oudste begrenzing mogen aangehouden worden. sub. a. Ook indien het bejaarde personen betreft, zullen zij, overigens geheel ter goeder trouw, ons geen oudere gegevens kunnen verstrekken dan die welke teruggaan tot hoogstens 50 jaren. Deze gegevens kunnen dikwijls zeer nuttig zijn en ik maak er even tueel zeer gaarne gebruik van, doch men dient slechts een procedure terzake te hebben mede gemaakt om tot de overtuiging te komen hoe weinig waarde bij dergelijke oude grenskwesties is toe te kennen aan mededeelingen inzake de vroegere loop van een pagger of later gebouwde muur t.o.z.v. de grens. Ieder Rechter zal gaarne bevestigen hoe moeilijk het is uit al deze tegenstrijdige en vaak onbetrouwbare getuigenissen, de waarheid te voorschijn te halen. sub. b. Ik wil gaarne met feiten aantoonen, hoe juist muren, paggers e.d. vaak een dankbaar hulp middel zijn voor ter kwadertrouw zijnde individuen, om grenzen te forceeren. De punten sub Ca en Cb samenvattende zou ik willen concludeeren dat het middel der contradictoire delimitatie slechts in zéér speciale gevallen door den Kadaster-ambtenaar als delimitatiebasis gebruikt mag worden. Het feit alleen, dat wij af moeten gaan op verklaringen van belanghebbenden en van getuigen wier betrouwbaarheid wij slechts toetsen kunnen aan onze menschenkennis, maakt dat de uiterste voor zichtigheid geboden is. Slechts de Rechter is com petent deze getuigenissen, en dan nog door een eed

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 22