23 gestaafd, te keuren. In zou frappante voorbeelden aan kunnen halen van kadastrale meetbrieven, door kundige landmeters op gemaakt, die fout bleken, doordat men aan verkla ringen van derden te veel en aan de beschikbare gegevens te weinig waarde toegekend had. In deze gevallen was m.i. niet voldoende zorg besteed aan de technische herconstructie der oude grenzen, die ten slotte zéér goed uitzetbaar bleken. In twee dezer ge vallen, groote perceelen betreffende waarover een pro ces voor den Raad van Justitie liep, waren de gevolgen dezer kadastrale dwalingen ernstig. Zeer kostbare procedures zijn toen noodig geweest om den eigenaren het grensverloop te geven waarop zij meenden recht te hebben. In het eerste geval moest de Kadastrale Dienst de beweringen der benadeelde partij bevestigen met een kosteloozen verbeterden meetbrief en werd de man die in goed vertrouwen op de kadastrale grens zich te weer gesteld had, veroordeeld tot terug gave en betaling der zéér hoog opgeloopen proces- en advocatenkostenIn het tweede geval bleek een meet brief, die opgemaakt was om voor eens en altijd grenskwesties uit de wereld te 'helpen, fout en moest ik met het oog op nog verdere aanhangig te maken processen, in mijn kwaliteit van getuige deskundige, het Hoofd van het betrokken Kadasterkantoor (welke het overigens geheel eens was met mijn conclusies terzake) in overweging geven machtiging te vragen tot afgifte van een kosteloozen verbeterden meetbrief „opdat in de toekomst vermeden worde, dat in deze zaak ambtenaren van den Kadastralen Dienst voor de noodzakelijkheid staan een praestatie van hun eigen Diensttak, die wij toch alle gaarne hoog houden, te moeten désavoueeren in hun kwaliteit van onder eede staand getuige-deskundige".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 23