46 maat vermei cfTvergezeld gaat van een gebogen lijn die de grens aangeeft. Ook gebroken lijntjes in be trekkelijk kleine grensdeelen komen veel voor. het is zeer wel mogelijk dat bij de gronduitgifte op deze meerendeels maagdelijke terreinen rechtlijnige grenzen werkelijk bedoeld waren, zoowel bij aanvraag als uitgifte. Hoe dikwijls gebeurt het ook thans nog niet, dat een aanvrager verzoekt de grens „van paal tot paal" te trekken zonder rekening te houden met de loop van een paggerDaarom kan het om en nabij de grens voorkomen van een gebogen of gebroken pagger of later geplaatste muur voor mij, zonder meer, geen criterium zijn voor het laten vallen der als recht aangegeven grens, tenzij de G.L. stereotyp meetbrieven afgegeven heeft met rechte grenzen en het gebleken is dat met zulke rechte grenzen vaak gebogen dito's bedoeld moeten zijn. Een te ruime toepassing van het begrip geven en nemen, die het mogelijk zou maken zonder al te groote kosten (rigoureuse delimitaties zijn met het oog op de vele tijd er aan besteed vaak kostbaar) tot een nieuwe en vaste grondslag voor het Kadaster te komen, kan dus helaas niet toegepast worden. En wel omdat de wet ons niet toestaat grenzen aan te houden die wèl beantwoorden aan de recente occupatie doch niet aan de oudste gegevens waarvan redelijkerwijze verwacht mag worden dat zij op het terrein verwerkbaar zijn. Een aanhouding van occupatie-grenzen zonder verdere waarborgen zou, wanneer althans partijen met e.e.a. accoord gaan, neerkomen op een dading. Afgezien nog van het feit dat een dading op andere wijze tot stand dient te komen dan de veldwerkgegevens in het algemeen mogelijk maken, zou het toch steeds noodig zijn dat de primaire grensgegevens vaststaan, opdat de in de dading bedoelde en uittewisselen grondstukken ter gelegener tijd

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 18