47 ten name der rechthebbenden overgeschreven kunnen v/orden. Ten overvloede wellicht herhaal ik dat de land meter nimmer, ook niet al is verjaring e.d. zonder twijfel geconstateerd, in de bevoegdheden kan en mag treden van den Rechter die het recht op een titel constateert of van den Ambtenaar I. en O. die de titel zelve toekent! Het is helaas een logisch gevolg van een rigoureuse delimitatie, behandeld volgens de antwoorden op de vragen A t/m D, dat kwesties ontstaan kunnen, vooral indien blijkt dat reeds een kadastrale vervangingsmeet brief werd afgegeven die fout is omdat, in goed ver trouwen op betrouwbaar uitziende G.L. meetbrieven, nagelaten werd de oorspronkelijke gegevens van het perceel te toetsen. De gulden regel: „Het is de taak van het Kadaster om kwesties te voorkomen en niet om ze in het leven te roepen", kan hier helaas niet gevolgd worden, omdat B.W. en ord. I en O ons geen andere weg openlaten. Dat de tact van den Kadaster-landmeter om zulk een kwestie in der minne te schikken een groote factor is blijft een feit. Maar de ervaring, dat een gemoedelijk praatje, waarbij de nadruk gelegd wordt op verjaring, proces kosten, e.d., vrijwel altijd het gewenschte resultaat geeft, doet niets af aan het feit dat de bezitters ter goeder trouw vaak op hooge kosten gejaagd worden. En verder zullen we ons moeten troosten met de overweging: Die ganze Juristerei ist nur dazu da, um für den Laien klare Dinge wissenschaftlich zu verwirren (auteur onbekendIk verwerp dan ook de conclusie, dat het Kadaster de kwestie in het leven roept. Juist het Kadaster is in dezen de heelmeester die het mes in de wonde zet. De wonde zelf is het systeem, waarbij in eerste instantie verregaand ondeskundigen losgelaten werden op ons in wezen nega tief stelsel van vestiging en overdracht van zakelijke

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 19