48 rechten, dat toch juist door zijn kadastrale fundamenten: meetbrief, landmeterskennis en verpondingskohier alle waarborgen biedt om een goede grondboekhouding mogelijk te maken. Het logisch gevolg van dit systeem is dan ook geweest, dat opeenvolgende G.L. meetbrieven verschillen te zien geven, die juridisch onaanvaardbaar moeten worden ge acht. Bij trekking van groote lappen Gouvernements grond komt herhaaldelijk voor. Zelfs akten, na 1334 gepas seerd, zonder dat een meetbrief geeischt werd zijn geen uitzondering en mij is een geval bekend waarin op het laatst der 19e eeuw nog een stuk gouvernements grond op publieke vendutie gekocht en door den Ambtenaar I en O tot eigendom gepromoveerd werd! Onze taak blijft dus de zoo lang verwaarloosde oudste grenzen naar beste weten, in ieder geval verdedigbaar, op te sporen en uit te zetten op den recenten terreins toestand. In hoeverre de gevolgen voor belanghebbenden daarbij tot een minimum gereduceerd kunnen worden, zou een punt van overweging uit kunnen maken voor de Regeering. Immers Zij meende dat een, oorspronkelijk zonder controle en vrijwel zonder leiding werkend, corps van half- bevoegaen (meerendeels bestaande uit lieden die hun mooie taak als een bijbaantje beschouwden) het I. en O.-karretje in het rechte spoor kon houden. In een der oudere tijdschriften meen ik eens een ty pische omschrijving dier Gouvernements-Landmeters- werkzaamheden gelezen te hebben: „een winkeltje waar men de benoodigde stukken voor de in- en overschrijving verkocht". Dat dit winkeltje hopeloos failliet moest gaan doordat de verkochte goederen van ondeugdelijke kwali teit waren is een feit. En dat het Kadaster dit nerinkje niet rot een gezond en modern bedrijf om kan vormen zonder een omvangrijke en dus dure arbeid te verrichten eveneens. En helaas moet het gevolg van e.e.a. zijn dat velen zich benadeeld zullen voelen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 20