50 opgespoord c.q. gereconstrueerd te worden uit de oude akten. 3. Door steekproeven (bijv. bij de afgifte van splitsings meetbrieven e.d.) dient voor ieder kantoor vast gesteld te worden in hoe verre de kadastrale vervangingsmeetbrieven en G.L.'s ditos vertrouwen verdienen in verband met punt 1. 4. De delimitatie-methode dient op voor opvolgers duidelijke wijze vermeld te worden bij bet veldwerk. 5. Beslissing in twijfelachtige gevallen dient zooveel mogelijk te geschieden op een wijze die het rechts gevoel van partijen bevredigt. 8. Bij geconstateerde grensoverschrijdingen zal een tactvol optreden en zakelijke voorlichting van den landmeter een proces trachten te voorkomen. 7. Een het rechtsgevoel meer bevredigende oplossing der onbillijkheden ontstaan door de fouten van Gou vernementslandmeters is urgent. Verder zou ik in verband met bovenstaand nog de vraag willen beantwoorden, welke ook aangeroerd werd in het belangrijke artikel van collega J. G. Janssen (H.O. No. 12/1932). Wat is de waarde (c.q. de bewijskracht) van een meet brief bij geschillen? Zelfs vooropstellend, dat we te doen hebben met pri maire meetgegevens waarvan de juistheid zonder twijfel vast staat, kan het antwoord m.i. geen ander zijn dan: De bewijskracht van den meetbrief zelve is nihil en kan slechts in verband met een gerechtelijke akte een wettelijk dan wel feitelijk vermoeden van titel opleveren, indien de Rechter gronden aanwezig acht een vonnis te wijzen waarin de aangegeven grenzen als juist erkend worden. Plasman.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 22