71 feitelijk een tweeledig karakter heeft; ze is niet alleen „stadspolygoon", dus grondslag voor veelhoeken van lagere orde en detailmeting, doch dient tevens ter ver vanging van de vooral in Indische steden zoo moeilijk uitvoerbare detailtriangulatie" (d.i. driehoeksmeting met zijden van hoogstens 1 km. Deze laatste functie eischte bijzondere zorg voor een goede structuur van het door veel knooppunten versterkte primaire polygonennet (zie het eerste deel van dit arti kel, Jg. 1934, Afl. 1 blz. 12), waarin bovendien, ter ver mindering van de hoekfouten-voortplanting, van 115 zijden de azimuths werden bepaald door zonswaarneming. Het is interessant een vergelijking te maken met de veelhoeksmeting ten behoeve van de Landesvermessung in Hessen, welke ook in de plaats moest komen van 4e orde-triangulatie en waarvan in het Zeitschrift für Ver- messungswesen van dit jaar eenige gegevens betreffende de bereikte nauwkeurigheid zijn gepubliceerd. 8) Deze polygoneering heeft veel punten van overeenkomst met de primaire veelhoeksmeting te Batavia, zoodat een ver gelijking van de bereikte resultaten zeer wel mogelijk is Hessen: Batavia M eting 1. Hoekmeting met 8 cm- Hildebrand - Schraubenmikros- koptheodolit. 1. idem, ook met Zeiss I- en De Koningh-theodoliet. 2. „Zwangszentrierung" en loodstaaf; centreerfout t.o.v. het oolygoonpunt mm. (Deze centreerfout is voor de fouten- voortplanting slechts van be lang bij onderbreking van de meting). 2. „gewone" centreering met schietlood; centreerfout van instrument 1.5 mm. van signalen 0.8 mm. 8i Blasz „Landesvermessungszüge in Hessen. Neue Zwangszentrie rung mit starrem Lot. Langenmessung mitMeszlatten und Lotstaben Z.f.V. 1934 Heft 9 blz. 198-209.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 19