81 ,,Umwertung aller Werte". Zoo zien we dat op plaatsen met een groot aantal leeg staande woningen de huren verlaagd worden, doch niet voor alle woningtypen in dezelfde mate. Ruimgebouwde woningen met hooge huren zullen verhoudingsgewijs in dezen tijd sterker in waarde dalen dan woningen met kleiner ruimte, aangezien de vraag naar laatstgemelde woningen minder afneemt dan voor de eerstgemelde. Daartegen zullen bij verbetering der levensomstandig heden duurdere woningen sneller in waarde stijgen dan goedkoopere, omdat met verbetering der tijden de salarissen zullen stijgen en tevens groote gezinnen zich een grootere uitgaaf voor een ruimere woning- zullen getroosten. Wat hier van woningen gezegd is, geldt evenzeer voor den grond waarop ze staan. In woonwijken met uitsluitend heerenhuizen zal de grond in dezen tijd verhoudingsgewijs sterker in waarde dalen dan in minder goede woonbuurten, omdat elke huizen exploitant aarzelen zal in de betere woonwijken een hooge prijs voor den grond te betalen, aangezien hij minder voordeel hierin ziet dan bij grondexploitatie in goed koopere woonwijken. Het blijkt dus duidelijk dat de vraag naar gronden voor huizenbouw sterk varieeren kan en men bij het bepalen der grondwaarde voortdurend het oog moet houden op de tijdsomstandigheden. Zien we dus juist dan zal men mogen zeggende behoefte der bouwgronden en daarmee gepaard gaande waarde, zal stijgen naarmate het verkeer (handel) toeneemt, immers deze toename, afhankelijk van inter nationale factoren, stimuleert de plaatselijke bevol kingstoename. Hiervoren is terloops gesproken over de kostprijs dei producten. Ofschoon we ons niet bepaald willen ver diepen in deze kwestie, dient ze toch even onder oogen te worden genomen. Kostprijs omvat arbeidsloon,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 29