82 aanschaffingskosten van materiaal, rente van kapitaal voor ontginning, transport, canon enz. Vooral de factor „arbeidsloon" kan van verschillenden invloed zijn op de kostprijs van hetzelfde product in verschillende streken. We behoeven dit niet nader te motiveeren. Deli met zijn immigratie van Javaansche arbeidskrachten is daarvan een duidelijk voorbeeld. In het algemeen zullen hooge arbeids- loonen de kostprijs doen stijgen, de afzet der producten vermindert dan door afnemende vraag tengevolge van het feit dat niet voldoende koopkrachtigen hiervan meer kunnen profiteeren. Het gevolg is dus dat er een te veel komt aan gronden voor dit product en de grondwaarde daardoor daalt. Stijgt dus de kostprijs der producten, dan heeft dit indirect een daling der grondwaarde tengevolge en omgekeerd, of anders gezegdter plaatse waar de kostprijs der producten, beschouwd in internationaal verband, laag is, heeft de grond meer waarde. Het dichtst bij het begrip grondwaarde staat wel „pachtwaarde"In Indië kan men van pachtwaarde in de beteekenis die men in Europa aan het woord hecht, niet spreken. Gronden worden hier niet periodiek ver pacht aan den meest biedende. We zouden het begrip pachtwaarde dus feitelijk buiten beschouwing kunnen laten, ware het niet dat men in het indisch agrarisch recht wel een woord van gelijke klanken heeft. Be doeld wordt pachtschat of canon. Dit heeft echter met pacht niets uit te staan, doch is slechts een jaarlijksche vergoeding voor den grondafstand. In plaats van een som in eens te betalen, hetgeen als kapitaalsuitgave te riskant is, wordt, mede tot stimuleering van cultuurvesti gingen, bij erfpachten een soepeler vorm in de beta lingsregeling bijwijze van een jaarlijksche pachtschat gekozen. Voor Zelfbestuursgebied heeft deze regeling nog een 2e voordeel, meer in het bizonder voor het landschap. Men kan daardoor, voorzoover in deze

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 30