88 tijden nog mogelijk, rekenen op zekere vaste jaarlijk sehe inkomsten, die meer ten goede komen aan het landschap dan een uitkeering in eens. De canon vervult bij de waardeering der gronden een betrekkelijk ondergeschikte plaats. Hij verhoogt de kostprijs der producten en is een bijkomstige factor, die met de grondwaarde feitelijk evenveel te maken heeft als arbeidsloonen. Vandaar dat men voor de waardeering van woeste gronden niet alleen uit mag gaan van de canon, die in die streken betaald moet worden. Wel kan de canon gekapitaliseerd opgegeven worden, doch direct met grondwaarde heeft hij niets te maken. B.v. een erfpachtsperceel groot 8000 ha met een canon van 3.per ha 's jaars, moet per jaar 9000.aan canon op zijn exploitatie in rekening brengen. Stel, dat het geld tegen 10% kan worden uitgeleend, zoo is een kapitaal van 90.000.noodig om de jaarlijksche canon van de rente te kunnen be talen. Toch zal men een verschillende waardeering in canon kunnen aantreffen. Op Java b.v. een canon van 5.per bouw, in Asahan (Sumatra's Oostkust) van 3.per ha. Wat is de reden hiervan. Vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak in de mindere bodemgeschiktheid tengevolge van onvoldoende afwatering, terwijl ook zeker zal meespreken het aanbod van arbeidskrachten. In elk geval zal men dus een hoogere canon kunnen vragen ter plaatse waar de andere factoren, die de kostprijs der producten mede bepalen, minder krachtig werken. Een andere motiveering dat canon met grondwaarde weinig te maken heeft is de volgende. Voor een bepaalde streek is de canon uniform en houdt dus (behoudens bizondere gevallen) geen rekening met gunstiger ligging noch vruchtbaarheid van den bodem.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 31