84 Een geheel andere beteekenis dan bij cultuurgronden heeft de canon (hacil tanah) bij z.g. grantperceelen in Zelfbestuursgebied. Hier is het zuiver een jaarlijksche vergoeding voor het gebruik van den grond en houdt ook meer verband met de grondwaarde. Zoo is de canon hooger naar rato de gronden gunstiger gelegen zijn, ter wijl herziening binnen een bepaalden tijd (b.v. 5 jaar) mogelijk is. Het opnieuw vaststellen van den canon ver oorzaakt hier echter zeer veel strijd en moeilijkheden. Dit is ook zeer logisch. Niemand weet tenslotte waar hij aan toe is. Stijgt de waarde der gronden, dan stijgt na verloop van 5 jaar ook de canon en omgekeerd gebeurt eveneens. Het gaat er echter maar om, of appreciatie dan wel depreciatie door ieder gelijk wordt beschouwd. In dit opzicht vertoont deze canon dus dezelfde verschijnselen als de verponding bij onroerende goederen, toch is er een gradueel verschil tusschen, immers canon houdt ver band met den bodem en ligging daarvan, doch houdt geen rekening met de al of niet aanwezigheid der gebouwen. Wel maakt men onderscheid in canon voor bouwgronden en voor tuingronden, dus bestemming van den grond heeft tevens invloed, doch de opbrengst niet. Alvorens de bespreking over grondwaarde te beëindi gen, willen we terloops de verkrijgingswaarde van onroerende goederen vóór de inschrijving behandelen. Een onbebouwd perceel waarop eigendom wordt aan gevraagd moet allereerst vrij gemaakt worden van Inlandsche rechten. Na betaling der schadeloosstelling heeft de grond voor een niet-inlander stellig niet dezelfde waarde als voor een inlander. De niet-inlander moet om den grond te kunnen benutten (eigendom te verkrijgen) nog verschillende kosten maken t.w. opmetingskosten, betaling afkoopsom aan het Gouvernement en inschrij- vingskosten. De inlandsche kooper heeft met al deze kosten geen rekening te houden en zal dus op veel voor- deeliger wijze den grond voor het door hem gestelde doel

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 32