85 kunnen gebruiken. De grond heeft in handen van een kapitaalkrachtigen inlander meer waarde dan dezelfde grond, zooals hij daar ligt, heeft voor een niet-inlander. Geen wonder, dat rijke inlanders hun geld bij voorkeur beleggen in gronden zonder rechtstitel. Met opzet spreken we hier niet over grondwaarde doch verkrijgingswaarde. Beide begrippen verhouden zich tot elkaar als verkoopwaarde en intrinsieke waarde (van den grond). In een volgend artikel zullen we deze laatste waardebepalingen nog nader onder oogen zien. Tot slot willen we even stilstaan bij enkele begrippen, die in verband met de grondwaarde vaak worden gebruikt. Gronden, die door den aanleg van verkeerswegen uit hun isolement worden bevrijd zullen in waarde stijgen bij normale vraag. De eigenaar ziet dus zonder hier eenig geld speciaal voor uit te geven (immers de gemeen schap legt de verkeerswegen aan) de grondwaarde ver meerderen; men noemt dit unearned increment of onver diende bate. Verder zullen wegens plotseling stijgend gebrek aan een speciaal product op de wereldmarkt, de gronden die dit product opleveren, eveneens in waarde stijgen. Men spreekt dan van scarcity rent, d.i. voordeel ontstaan door gebrek aan een bepaald product. Tenslotte heeft men nog differential rent, d.i. het voordeel dat ontstaat bij gronden, die met gelijke arbeids krachten bewerkt bij gelijke vruchtbaarheid, verschillen de opbrengsten opleveren, (toepassing van selectie, betere bibit). Men heeft wel eens beweerd dat de „unearned incre ment" aan de gemeenschap toebehoort. Het is echter vooral in deze tijden zoo gemakkelijk in te zien dat dit niet juist gedacht is. Immers wil men de onverdiende bate aan den grondeigenaar onthouden, zoo zou in tijden van depressie met terugloopende grond waarden er veel voor te zeggen zijn het daardoor geleden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 33