87 Wetgeving en Landmeetkunde. Van de groote invloed die een doelmatige wetgeving op de ontwikkeling der Landmeetkunde kan hebben, geeft Zwitserland ons wel een sprekend voorbeeld. De groote belangstelling voor instrumentenbouw, en de uitbouw der voerstraalmethode, is voor een niet gering deel beïnvloed door de invoering van het nieuwe grondboek. Het Zwitsersche grondboekstelsel geldt nog steeds als één der beste, zoo niet als 'het beste stelsel, en wordt door verschillende landen (Turkije) min of meer nagevolgd. (K. en L. 1934 Nos. 1 en 2). In de laatste afleveringen van het Zeitschrift für Vermessungswesen (No. 14) en de Allg. Vermessungs Nachrichten No. 23 vinden we de Duitsche wet van 3 Juli 1934 afgedrukt. Deze wet bevat slechts 5 arti kelen en zegt niet veel anders dan dat de geheele land meetkunde een rijkszaak is en alle verordeningen van de Minister van Binnenlandsc'he zaken zullen uitgaan. De eischen der landsverdediging zijn van primair belang. Dat deze wet meer dan alleen administratief-cen- traliseerende beteekenis zal hebben, volgt reeds uit de toelichting, waarin naar het Nat. Socialistische programma verwezen wordt, o.a. Erbhofgesetz, volks huisvesting (geen millioenensteden, doch steden van rond 100.000 inwoners) wegenaanleg enz. Of de gevol gen dezer wet groot zullen zijn, zal de toekomst leeren. d. J. EEN GOUDEN JUBILEUM. De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde zal in October a.s. haar 50 jarig bestaan vieren met een jubileumsvergadering, welke op 19 en 20 October te 's Gravenhage zal worden gehouden. Op den eersten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 35