57 De eerste trekken werden gemeten volgens het z.g. Sehnenstaffelungsverfahren, beschreven door Thie1). Spoedig werd echter, wegens geconstateerde fouten bij deze methode, veroorzaakt door de doorbuiging (welke bij de latten i.e. vrij sterk was, n.l. 4.4 a 5.8 cm) in verband met de plaatsing van het niveau aan het einde van elke lat2), overgegaan tot de gewone Staffelmethode met schietlood, terwijl de niveau's werden verplaatst naar het midden. De latten, welke een ovale doorsnede hebben, zijn aan de uiteinden voorzien van ijzeren schoenen welke een eindvlak hebben, of mesvormig uitloopen; beide soorten vonden toepassing. Op de latten is een decimeterverdeeling aangegeven door koperen knoppen. Een beschrijving van de techniek der meting kan hier gevoegelijk achterwege blijven slechts wordt nog medegedeeld, dat de eindaflezing geschiedde door van het eindpunt van de gemeten lengte, d.i. de boring in de bout van de „K.P."-pilaar, een draad loodrecht omhoog over de meetlat te spannen en de afstand tot de voorgaande koperen knop te meten met een dubbelen decimeter. Een hoogst eenvoudige maar nauwkeurige methode. De totale fout, samengesteld uit de fouten in de ligging van het touw en van de dubbele decimeter, de afleesfout en de fout in de decimeterverdeeling van de lat, welke men aldus maakt, werd volgens een bijzondere proefmeting, welke hier niet zal worden beschreven, voor LO meetlatten bepaald op gemiddeld slechts 0.8 mm. De aanlegfout, welke bij het begin van de meting van een lengte wordt gemaakt, zal nog minder zijn; taxeert men die royaal op 0.6 mm dan resulteert dus een totale Thie Langenmessung im geneigten Gelande, insbesondere das Sehnenstaffelungsverfahren" Z.f. V. 1924. Zie ook dit tijdschrift Jg. 1932 Afl. 1 blz. 2 2) Hier moet worden volstaan met deze summiere aanduiding; we hopen er echter t.g.t. op terug te komen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 5