96 klaarde woningen toeneemt. Een onbewoonbaar ver klaarde woning heeft een huurwaarde van nul. Men mag echter niet zeggen, dat de intrinsieke waarde hiervan eveneens nul is, immers de woning bezit nog steeds een zekere afbraakwaarde, die weer afhangt van de heer- schende prijzen der bouwmaterialen. Stijgt de huur waarde zoodanig, dat het bouwen van nieuwe woningen voordeel kan opleveren, dan zal door 'het meerdere woningaanbod de huurwaarde weer dalen. Wat is de reden dat de huurwaarde van gebouwen in de tropen over het algemeen hooger is dan in Europa V De reden hiervan is de hoogere kosten der bouwma terialen, verder de hoogere rente die van het bouwka- pitaal betaald moet worden, in verband met de kortere levensduur van woningen in de tropen. Slijtage heeft hier vlugger plaats tengevolge van klimatologische en andere bizondere invloeden (gedacht wordt b.v. aan de vernietiging door witte mieren). Belegt men dus een zeker kapitaal in een woning, dan moet dit in de tropen sneller worden afgeschreven, dan wel een hoogere rente opbrengen. Een hypotheekhouder zal dus in de tropen behalve hypotheekrente tevens aflossing der schuld eischen of anders deze aflossing verkapitaliseeren door een hooge re hypotheekrente te eischen, immers al blijft de huur waarde eenige jaren' constant, de intrinsieke waarde zal door slijtage dalen tot tenslotte de grens der af braakwaarde is bereikt. Men zou dit verloop grafisch kunnen voorstellen door in horizontale richting uit te zetten de bouwkosten en in verticale richting de levensduur. De resultante van het verloop van 'het afgeschreven, uit eigen geldmidde len aangewende bouwkapitaal zal dan een gebogen lijn voorstellen, die aan de horizontale as raakt en de verticale as benadert tot op een afstand, die de af braakwaarde voorsteltd. i. de grens die bereikt wordt

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 10