99 sieke waarde van die perceelen past men toe bij do schatting van het perceel. Op die wijze wordt de execu- tiewaarde van het te schatten perceel op het oogenbiif der taxatie zoo juist mogelijk verkrgen. Hiervan dient in het taxatierapport volledig mededeeling te worden gedaan om den aspirant-crediteur een goed inzicht te geven, welke motieven tot het eindresultaat geleid hebben. Wat is nu de „intrinsieke" waarde? Het is de innei- lijke waarde die het perceel heeft op den grondslag van de kosten die op het oogenblik hieraan besteed zouden zijn, na afschrijving van een zeker percentage in verband met den tijd dat het huis reeds bestaat, dus verkrijgingswaarde van den grond momenteele bouw kosten, verminderd met de afschrijvingskosten op de gebouwen. Terloops zij opgemerkt dat in ons Wetboek het woord intrinsieke waarde niet voorkomt, wel het analoge begrip „volle waarde" (art. 289 W. v. K.). De factor die aanleiding kan geven tot verschil van meening is in dit geval zeker de mate van beoordeeling der afschrijvingskosten. Hiervóór hebben wij daarover reeds een en ander gezegd. Het percentage der af schrijvingskosten is afhankelijk van de gemiddelde le vensduur en varieert dus naar gelang van meerdere of mindere soliditeit der gebouwen (hout dan wel steen, degelijke bouwconstructie dan wel revolutiebouw enz.). Verder willen we nog in verband hiermee speciaal de aandacht vestigen op een bizonder geval, n.l. wo ningen die in verband met het bedrijf van een onderne ming gebouwd zijn. Men zal hiervoor een zeer bizon- dore maatstaf moeten aanleggen. Vooral dient ook gelet te worden op de meer of minder gunstige ligging ten opzichte van bevolkingscentra. Bij woningen gele gen binnen een groote nederzetting met een heterogene bevolking, zal men een normaal percentage mogen ai-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 13