101 de; in tijden zooals we momenteel doormaken, daai beneden. In het eerste geval daalt dus de waarde in de richtingVerkoopwaarde-Huurwaarde-Intrinsieke waar de, in het laatste geval in de richtingHuurwaarde-In trinsieke waarde-Verkoopwaarde. Naar gelang de huurwaarde hooger komt te liggen dan de intrinsieke waarde, komt de eigenaar in een voordeeliger positie te verkeeren. Zoodra het perceel echter wordt verkocht, is voor den nieuwen eigenaar de wijze van beoordeeling geheel anders geworden. Zijn positie regelt zich dan uitsluitend naar de koop prijs die hij er voor gegeven heeft. Is deze koopprijs zooals in depressietijden, lager dan de intrinsieke waar de, dan is de positie van den nieuwen eigenaar heel wat voordeeliger geworden. Hij kan zelfs in vele gevallen in die mate tot huurverlaging overgaan, dat de huur waarde beneden de intrinsieke waarde komt te liggen. In tijden van hoogconjunctuur is zijn positie juist om gekeerd en zal de nieuwe eigenaar met deze ongunstige verhouding tusschen koopprijs en huurwaarde genoegen nemen, omdat andere redenen hem hiertoe dwingen b.v. de overweging, dat hij geldbelegging in een onroerend goed veiliger vindt en hiervoor wel iets meer wil offe ren dan een normale huurprijs aan voordeel kan ople veren; of wel hij zal trachten of door huuropdrijving zijn betaalde koopsom voldoende productief te maken of zoo spoedig mogelijk het perceel van de hand doen. Vandaar een opleving in tijden van hoogconjuctuur van den handel in onroerende goederen en een verminderde animo in depressietijden. In dit verband dienen natuur lijk buiten beschouwing' gelaten te worden executie- verkoopen, die in depressietijden aan de orde van den dag zijn, aangezien dit geen gezonde opleving is. In verband met het bovenstaande zou ik eveneens willen wijzen op een ander verschijnselopleving en verminderde animo in het bouwen van huizen. Zoodra

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 15