103 Assurantiewaarde In onmiddellijk verband met hypotheekwaarde dient het begrip assurantiewaarde bezien te worden. Zooals bekend is een der voorwaarden bij vestiging van hypotheek, dat het verbonden perceel tegen brand schade (aardbeving, stormschade) verzekerd wordt. Van een dergelijke verzekering wordt een polis opge maakt, waarin al dan niet een bepaalde waarde aan de gebouwen wordt toegekend. Is geen waarde opgege ven, dan heet de polis een „open" polis en zal de waar de bij eventueele brand door deskundigen, die op wettige wijze zijn benoemd of beëedigd, vastgesteld worden. Zij taxeeren alsdan de verkoopwaarde der gebouwen op het moment vlak vóór den brand, waarbij zij als vergelijkingsobject nemen de veilingsprijzen van nabijgelegen „gelijksoortige" perceelen, na aftrek van de geschatte grondwaarde. Een polis opgemaakt volgens algemeen geldend en gebruikelijk model (gedeponeerd bij een bepaalden no taris of ter griffie van de een of andere rechtbank) heet een „beurspolis". De waarde in de polis vermeld, heet de assurantie- waarde of verzekeringswaarde. Men maakt verder onderscheid tusschen verzeke ringen voor herbouwwaarde en in herbouw. De schadevergoedingen worden bij eerstbedoelde ver zekeringen uitgekeerd tot het beloop van de volle ver zekerde som, zonder dat daarbij aan den verzekerde, de verplichting is opgelegd het gebouw te herstellen. De wet stelt echter de beperking, dat bedrog door te hooge verzekering niet toelaatbaar is. Rust echter de verplichting op den verzekerde tot wederopbouw (verzekering in herbouw) dan ontvangt de verzekerde een geldsom die 3/4 van de herbouw waarde niet te bovengaat; b.v. men sluit een verzeke-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 17