104 ring in herbouw voor de som van 3500.Bij volko men vernietiging door brand worden de kosten van herbouwwaarde geschat op 4000.dan bedraagt de uitkeering 3/4 X f 4000.3000.Waren deze kosten 6000.dan ontving de verzekerde 3500.(vergelijk art. 289 W. v. K.) Onder kosten van herbouwwaarde dient men te verstaankosten om het gebouw te herstellen in den toestand van vlak vóór den brand, zoodat dus voor het geval een geheel nieuw gebouw moet worden opgericht, de herstelkosten ver minderd dienen te worden met het verschil in waarde tusschen het oude en het nieuwe gebouw. Uit het bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat het voor den assuradeur van minder belang is of de assuran tiewaarde juist is opgegeven; de verzekerde heeft er voor te zorgen, dat de verzekerde som zooveel mogelijk overeenkomt met het maximaal uit te keeren bedrag. We zien dus ook dat de assurantiewaarde niet te be schouwen is als de juiste waarde der gebouwen. Dengenen die meer over dit onderwerp wenschen te weten, wordt aanbevolen het werk: „Brandverzekering" door Mr. J. G. L. Nolst Trénité (uitgave de Erven F. Bohn Haarlem) Behalve een artikelsgewijze behande ling van het Wetboek van Koophandel, voorzoover be treffende het assurantiewezen, behandelt de schrijver zeer uitvoerig belangrijke rechterlijke uitspraken aan gaande de vaststelling der schadevergoeding. „Verpondingswaarde." Een geheel bizondere plaats in de waardeering van onroerende goederen neemt de verpondingswaarde in. Het is de waarde, waarop de grondbelasting gebaseerd is; een zuivere opbrengstwaarde. Zij wordt bepaald naar de huurwaarde der gebouwen doch is daaraan niet altijd gelijk. Immers gedurende het vijfjarig tijdvak

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 18