105 dat de verpondingswaarde is vastgesteld, heeft geringe fluctuatie in de 'huurwaarde geen invloed op de verpon dingswaarde. Eerst als de huurwaarde belangrijk daalt, kan herziening der verpondingswaarde plaats hebben. Bij stijgende huurwaarde blijft de verpon dingswaarde daarentegen onveranderd. Hiermede is voldoende aangetoond dat verpondingswaarde bij taxa ties van onroerende goederen geen doorslaande invloed mag hebben. Helaas wordt door ons nog veel te vaak bij taxaties de verpondingswaarde in aanmerking ge nomen, wat te wijten is aan het feit dat deze waarde bij het heffen der belasting (verponding en recht van overschrijving) een belangrijke plaats inneemt. Hoofdzaak is en blijft bij taxatie de verkoopwaarde d.i. de waarde die bij verkoop bedongen kan worden onder voorwaarde van vrije mededinging, m.a.w. de marktwaarde die in het ruilverkeer van het meeste be lang is doch het moeilijkst te bepalen. Alleen bij open bare venduties, waaraan voldoende bekendheid is ge geven, zal de prijs die een perceel opbrengt, de juiste waarde zijn. Doch hoe vaak gebeurt het niet, dat zelfs bij publieke venduties verschillende factoren meewer ken om de prijs te drukken; we noemen als een dier factoren slechts een hooge hypotheek, als gevolg waar van de verbandhouder het perceel niet zal loslaten bij gebrek aan bod. In verband hiermee zou ik willen wij zen op art. 20 sub c van staatsblad 1924 No. 291, waaruit blijkt dat ook de Regeering deze mogelijkheid onder oogen heeft gezien. Als we nu het vorenstaande nog eens in het kort mo gen resumeeren, komen we dus tot de conclusie, dat geen enkel specifiek waardebegrip stabiel is. Dit maakt het schatten zoo uiterst moeilijk. Een taxatie die van daag uitgevoerd is, zal bij wijze van spreken den volgen den dag waardeloos kunnen zijn. Wij persoonlijk zouden dan ook als basis voor een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 19