106 waardeering' steeds willen uitgaan van de intrinsieke waarde, die naar onze meening het minst aan schom melingen onderhevig is. Bij de samenstelling van een taxatierapport is het gewenscht in de eerste plaats steeds de factoren te vermelden, die in overweging go- nomen zijn bij de vaststelling der intrinsieke waarde. Vervolgens zal men moeten nagaan in verband met de constellatie op de markt (vraag en aanbod) welke factoren de verkoopwaarde beinvloeden. Als van een en ander in het rapport melding wordt gemaakt, kan dit rapport ook bij eventueele latere waardeeringen zeer veel nut hebben, niet alleen vcor de taxateurs doch ook voor de belanghebbenden. En hiermee zijn we aan het eind van onze beschou wingen gekomen. Wij vleien ons met de hoop onder de lezers belang stelling te hebben gewekt voor dit onderwerp, dat voc r ons landmeters van zoo'n groot belang is. Moge het artikel aanleiding geven, dat ook anderen hun gedach ten eens hierover laten gaan. Ik wil eindigen met de wensch, dat diegenen onder ons, die kunnen bijdragen tot verdere verduidelijking, hun licht niet plaatsen on der een korenmaat, doch dit laten schijnen tot ons aller voordeel. D. Eenschooten, DE PRIMITIEVE ROOILIJN. Bij het raadplegen der oude blokregisters, die in het archief van het Kadasterkantoor Batavia berus ten, komen wij herhaaldelijk de aanduiding tegen, welke als hoofd van dit artikel gebezigd is en wel uitsluitend in de beteekenis, zooals hieronder nader aangegeven. Op de teekeningen der oude blokperceelen vindt men namelijk in vele gevallen over de terreinfiguur heen een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 20