90 Het alsdan overblijvend bedrag, te genieten geduren de den van te voren bepaalden tijdsduur, dient nu ge kapitaliseerd te worden, d.w.z. hiervoor dient op het moment der taxatie een zeker kapitaal in de plaats gesteld te worden, dat bij gelijke annuïteiten gedurende de levensduur van den vruchtgebruiker volkomen ver bruikt zou worden. Deze berekening is met behulp van de annuiMtentll- fels gemakkelijk uit te voeren (vergelijk hierbeneden bij opstalrecht in zelfbestuursgebied). De wisselvallige factor in deze berekening islo. de onzekerheid dat de huurwaarde al dan niet verandert en 2o. de duur van het recht. Wat het sub lo. betreft, mogen we zeggen dat bij een matige huurprijs de huurwaarde zoowel omhoog als omlaag zou kunnen gaan, zoodat hiermede tevens aangegeven is, op welke wijze we onze bereke ning het beste kunnen uitvoeren, i) Bij de vaststelling van de waarde van het opstalrecht dient men zich vooraf op de hoogte te stellen, of er al dan niet een jaarlijksche vergoeding wordt betaald. In Gouvernementsgebied wordt opstalrecht uitgege ven voor gewoonlijk hoogstens 30 jaren (soms voor lan gere tijdsduur b.v. ten behoeve van mijnbouwmaat- schappijen). Meestal wordt vóór de vestiging van het recht een zekere som in 's Landskas gestort, die varieert met den tijdsduur waarvoor het recht verleend wordt. Als basis wordt genomen de eigendomsprijs van den grond en de te storten som bedraagt dan bij een tijdsduur van 30 jaren de helft, bij 10 jaren 1/6, enz. en bij langer dan 30 3/4 van die prijs. Bij de waardeering nu van het opstalrecht, waarvoor bij het verleenen een zekere geldsom is gestort, bepalen Vergelijk verder Art. 37, sub le en Alt. 38, sub 2a der Ordon nantie op het recht van successie.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 4