95 Gelijkerwijs als de waardeering1 van opstalrechten kan het schatten van het bloote erfpachtsrecht op „gemeentegronden" plaatshebben. Bij erfpachtsrecht voor groote landbouwonderne mingen kan men deze methode van waardeering niet toepassen. Wel kunnen de kosten, die betaald moeten worden vóór het recht in de openbare registers in geschreven kan worden, vrij nauwkeurig bepaald wor den, doch deze bedragen zullen, zoodra de grond in exploitatie wordt genomen, van de opgeleverde winst geleidelijk aan worden afgeschreven. Ook de later te betalen canon, die trouwens meer een belasting is op het recht, zal in de post van onkosten die op het ge- heele bedrijf drukken, geboekt worden. Een taxatie van het bloote erfpachtsrecht heeft dus weinig zin; ge taxeerd zal moeten worden de grondwaarde, waarbij tevens de te velde staande gewassen, te beoordeelen naar de wereldmarktprijzen, in rekening dienen te wor den gebracht. Huurwaarde." We willen thans onze aandacht bepalen bij het begrip „huurwaarde", meer speciaal van gebouwen en daarbij in direct verband beschouwen de begrippen „verkoop waarde" en „intrinsieke waarde". Huurwaarde is gebaseerd op de verhuur van on roerende goederen en dient om als waarde hiervan beschouwd te worden, gekapitaliseerd te worden. Bij dit kapitaliseeren moet rekening gehouden worden met reparatiekosten e.a. waarmee deze waarde dient te worden verminderd. Huurwaarde is een zuivere op- brengstwaarde, die behalve van vraag en aanbod afhangt van den toestand, waarin het onroerend goed verkeert. De huurwaarde van soliede woningen zal stij gen ter plaatse waar het aantal onbewoonbaar ver-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1934 | | pagina 9