27 Het zwaartepunt van het congres lag in de werkzaam heden van de vijf commissies, waarvan op de algemeene slotzitting verslag werd uitgebracht en welke we hieronder Zullen resumeeren. Commissie I. De landmeter en het grondbezit Deze commissie verdeelde de onderwerpen in drie groepen: 1. a. De invloed van de wereldcrisis op de waarde van den grond, b. De huisvesting van de arbeiders. 2. Wijzen van grondbezit, beheer, verbetering, verka veling en schatting van onroerende goederen. 3. Ontginning en bebouwing. Door de gecompliceerdheid der onderwerpen was het de commissie niet mogelijk tot concrete conclusies te komen. Bepleit werd de wenschelijkheid van een gezonde verdeeling van de lands- en gemeentebelastingen op onroerende goe deren en eventueel tijdelijke herziening daarvan met het oog op de tegenwoordige economische toestand. Verder werd betoogd, dat het de plicht der regeeringen is, hulp te ver- leenen voor de huisvesting van de armste klassen. Voor het beheer, de verbetering en verkaveling van landelijke eigen dommen werd de werkzaamstelling van bevoegde landmeters noodzakelijk geacht. Commissie II. Kadaster. De door deze commissie te behandelen onderwerpen waren: de mogelijkheid van de invoering van een inter nationaal kadastertype, normaliseering van de notaties, tarieven. Ten aanzien van het eerste onderwerp kwam de commissie tot de conclusie, dat de wetgeving in de verschillende landen te groote verschillen vertoont, dan dat een internationaal kadastertype mogelijk zou zijn, vooral wanneer in den term „kadaster" ook zijn begrepen de rechtsregelen tot verkrijging van onroerende goederen. Wel sprak de commissie den wensch uit, dat door de Federatie een internationale informatie centrale zou worden ingesteld, waar gegevens betreffende

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 29