28 de inrichting van het kadaster in de verschillende landen zullen worden verzameld en waar algemeene inlichtingen aangaande het onderwerp „Kadaster" zullen kunnen worden ingewonnen. De twee reeds bestaande informatie-centrales, het secretariaat te Parijs van de commissie „Kadaster" van de Internationale Landmetersfederatie en "The Cadastral Survey and Land Records Office" van "The Royal Geo graphical Society" te Londen, zouden tegelijkertijd verder ontwikkeld kunnen worden of kunnen samenwerken, wan neer de omstandigheden dat toelaten. Commissie III. Meetmethoden en instrumenten. Behandeld werden de onderwerpen: x. De poolcoördinatenmethode en de indirecte nauw keurigheids-afstandsmeting voor kadastrale doeleinden. 2. De fotogrammetrie voor hetzelfde doel. De rapporteur-generaal van deze commissie, prof. Ir. Schermerhorn, had reeds vóór het congres de verschillende ingekomen rapporten gecompileerd. Hij wees erop dat de toegepaste methoden er sterk op gericht zijn de nationale industrie te steunen; zoo wordt b.v. de dubbelbeeld-afstands meting in Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Finland en Holland etc. wel toegepast, daarentegen in Engeland, Amerika en Frankrijk in het geheel niet. Hier is het de taak van het Internationale congres de landen tot elkaar te brengen. De commissie kwam tot de conclusie, dat de nauwkeurig heid van de poolcoördinaten-methode en de dubbelbeeld- afstandsmeting voor kadastrale doeleinden voldoende is. De besprekingen over fotogrammetrie waren beperkt tot de opnemingen voor kaarten op groote schaal (i2000 en. grooter). Vastgesteld werd dat de de luchtfotogrammetrische opname steeds aanvullende terrestrische opmetingen eischt, doch dat op deze wijze zeer goede kaarten kunnen worden verkregen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 30