29 Tijdens de derde zitting van deze commissie gaf Winter- botham een beschrijving van de landmeetkunde in Engeland en hield de Hollandsche landmeter Kruidhof een lezing over zijn onderzoekingen, welke ten doel hebben, systematische fouten bij de dubbelbeeldafstandsmeting uit te schakelen door de beelden in den kijker te fotografeeren. De commissie formuleerde de volgende conclusies: 1. De tegenwoordige crisis eischt gebruikmaking van alle economische krachten van een land. Ze brengt de noodzakelijkheid van een goedkoope en snelle herziening of vernieuwing van meetwerk, waarbij zoowel met economische als technische eischen rekening moet worden gehouden. 2. Met het oog hierop zijn voor kaarten op groote schaal de poolcoördinatenmethode met indirecte nauwkeurig- heidsafstandsmeting en de luchtfotogrammetrie zeer bruikbaar. 3. Bij de toepassing van deze methoden moet voldoende rekening worden gehouden met plaatselijke en bijzon dere omstandigheden. 4. De poolcoördinatenmethode en de luchtfotogram metrie leveren een bepaalde nauwkeurigheid in de ligging der punten, waaruit echter de onderlinge afstanden kunnen worden afgeleid met een nauwkeurig heid, welke voor verschillende doeleinden niet vol doende is. In die gevallen moeten de afstanden door directe metingen op het terrein worden bepaald. 5. Hieruit volgt dus dat zoowel de poolcoördinaten methode als de luchtfotogrammetrie in meerdere of mindere mate aanvulling behoeft met lengtemetingen op verschillende wijzen, afhangende van de omstandig heden. Door een juiste combinatie van deze methoden moet gestreefd worden naar de meest economische wijze van werken.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 31